Strona główna Artykuły Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czuj się bezpiecznie

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czuj się bezpiecznie

0 371267
dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenia społeczne wbrew pozorom nie obejmują każdego obywatela. Bardzo często pełnoprawni obywatele Polski nie mogą korzystać z podstawowych praw, jako że nie figurują jako osoby ubezpieczone. Mogą one jednak postarać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, którego miesięczna składka wynosi około 350zł. O podobne ubezpieczenie mogą się starać na przykład turyści przyjeżdżający do Polski na dłużej albo zagraniczni studenci.

dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Ci ostatni jednak zapłacą za ubezpieczenie jedynie około 50zł miesięcznie, z racji tego, że są studentami. Każdy człowiek ma nieco inną sytuację społeczną, rodzinną i zawodową. Dlatego też każdy powinien samodzielnie rozważyć to, czy potrzebuje opłacać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, czy też może stać go na prywatne wizyty u specjalistów, drogie leki i płatne pobyty w szpitalu, w przypadku jakiegoś nieszczęścia. Wiele osób z pewnością potwierdzi, że leczenie prywatne jest zbyt drogie, i mało kogo byłoby na nie stać. Aby móc otrzymywać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, należy przede wszystkim skompletować pewne dokumenty. Wniosek o objęcie takim ubezpieczeniem można pobrać tutaj: http://www.nfz-lublin.pl/dobrowolne_ubezpieczenie_zdrowotne . Oprócz wypełnionego rzetelnie wniosku konieczny jest także dokument tożsamości, w przypadku cudzoziemców – karta pobytu, zezwolenie na pobyt, a w przypadku obywateli polskich – dokument stwierdzający, kiedy ostatnio osoba była ubezpieczona. W przypadku cudzoziemców odbywających tutaj staże lub kursy, konieczne jest zaświadczenie o tymże stażu lub kursie, czy zaświadczenie z uczelni o trwaniu nauki. Innymi słowy – potrzebujesz tylko wypełnionego wniosku, swoich danych osobowych oraz dokumentu, który pozwoli stwierdzić odpowiednim organom, kim jesteś, czym się zajmujesz i co tu robisz.

dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Zanieś lub wyślij powyższe dokumenty do najbliższego NFZ odpowiedniego dla miejsca zamieszkania, tam podpiszesz umowę o świadczenie usług w ramach opłat za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, i w ciągu 7 dni zgłosisz ten fakt do ZUS. Następnie, aby umowa mogła być prawomocna, musisz tylko uiszczać odpowiednie sumy składek raz w miesiącu na podane konto bankowe. Takie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest doskonałą opcją na przykład dla artystów, którzy swoją pracę wykonują w oparciu o krótkie umowy o dzieło, dla wolontariuszy, którzy pracują bezpłatnie, a utrzymują się z innych źródeł, czy dla osób, które z różnych względów nie pracują i nie mają prawa do ubezpieczenia z innego tytułu.

PODOBNE ARTYKUŁY